Slovenských sládkov vystrieda nová generácia: Ako prvý ich priamo v pivovare vychováva Šariš

04. 10. 2018
slovenskych-sladkov-vystrieda-nova-generacia-ako-prvy-ich-priamo-v-pivovare-vychovava-saris

Variť kvalitné pivo je umenie. O tom, že doň treba zasväcovať aj ďalšie generácie, sú presvedčení v Pivovare Šariš. Práve preto v spolupráci s prešovskou SOŠ gastronómie a služieb, spustil program duálneho vzdelávania  v odbore Biochemik – výroba piva a sladu. Ide o výnimočný 3-ročný študijný odbor, v rámci ktorého budú certifikovaní zamestnanci, ako jediní na Slovensku, svojich nasledovníkov vzdelávať priamo pri výrobe za bránami pivovaru. Prví študenti sa  v škole téme piva venujú už vyše mesiaca.

Plzeňský Prazdroj Slovensko, do ktorého patrí Pivovar Šariš, si dlhodobo buduje pozíciu lídra  v kultivácii slovenskej pivnej kultúry. V rámci nej sa zameriava na zvyšovanie kvality  v servírovaní a starostlivosti o pivo. Najnovšie, sa prostredníctvom jedného z najmodernejších pivovarov v strednej Európe, sústreďuje aj na výchovu novej generácie odborníkov na výrobu piva a sladu. Odbor je vhodný pre chlapcov aj dievčatá.

Už niekoľko týždňov sú študenti SOŠ gastronómie a služieb, Sídlisko Duklianskych hrdinov  v Prešove súčasťou duálneho vzdelávania, ktoré je jediné svojho druhu na Slovensku. Priamo v Pivovare Šariš tak získavajú zručnosti a skúsenosti, ktoré potrebujú, aby sa po skončení štúdia mohli naplno zapojiť do výrobného procesu.

„Celú aktivitu sme rozbehli v roku 2016. V tom čase ešte neexistoval na Slovensku učebný odbor, ktorý by pripravoval budúcich pivovarníkov a sladovníkov. Z pohľadu Pivovaru Šariš to bolo strategické rozhodnutie, keďže poslední absolventi v obdobnom odbore z radov zamestnancov sa pomaly približujú preddôchodkovému veku,“ vysvetľuje Ján Čerkala, manažér závodu Pivovaru Šariš.

Plzeňský Prazdroj Slovensko, ako jedna z najväčších spoločností v tomto sektore na Slovensku, aj takýmto spôsobom dbá na udržanie tradícií, znalostí, ako aj výroby kvality piva a sladu. „Uvedomujeme si, aké dôležité je prepojiť teóriu s praxou. Vieme, že treba nielen poznať kroky procesu výroby, ale hlavné je mu porozumieť a mať s ním skúsenosť. A práve to je to, na čom staviame,“ vraví Radoslav Jánošík, zodpovedný za oblasť ľudských zdrojov Pivovaru Šariš.

Prví absolventi odboru, ktorí budú patriť do novej generácie pivovarníkov a sladovníkov, by súčasťou výrobného procesu mohli byť už o tri roky. Študenti však môžu využiť aj možnosť nadstavby, kde k výučnému listu získajú aj maturitu.

Čo čaká študentov priamo v pivovare?

Pre aktuálnych aj budúcich študentov sa priamo v priestoroch Pivovaru Šariš pripravila učebňa s potrebným vybavením. K štandardu počas praxe patrí aj zabezpečenie pracovného oblečenia, ochranných pracovných pomôcok a stravy. Študenti budú môcť využívať aj výhody štipendijného programu, navyše pre žiakov druhého a tretieho ročníka je samozrejmosťou aj odmena za aktívny výkon praxe.

Skúsenosti vo výrobe sladu, sladiny, mladiny, kvasných procesov, filtrácie či stáčania produktu budú študenti získavať priamo od desiatky zamestnancov pivovaru, ktorí prešli certifikáciou na inštruktorov duálneho vzdelávania. Pivovar rovnako podporil aj samotných učiteľov tohto odboru – dvaja z nich prešli interným vzdelávacím programom, Brewing akadémiou, ktorú pivovarníci zo Šariša realizujú v spolupráci s Výskumným ústavom pivovarským a sladárskym v Brne.

Absolventi odboru Biochemik – výroby piva a sladu získajú možnosť zamestnať sa priamo  v Pivovare Šariš alebo v niektorom z iných pivovarov skupiny Plzeňský Prazdroj. Uplatniť sa budú môcť v nasledovných pozíciách:

  • Operátor varne – do kompetencií patrí obsluha a údržba zariadení pre výrobu, tak aby proces varenia produktov prebiehal v najvyššej kvalite,
  • Stáčiar – jeho úlohou je nastavovanie, obsluha a údržba automatizovaných stáčacích liniek,
  • Technológ - je zodpovedný za kontrolu dodržovania procesu výroby z pohľadu kvality vyrábaného piva/ sladu. Rieši systémové technologické problémy a navrhuje ich úpravu,
  • Laborant - zodpovedá za kvalitu všetkých surovín, za výrobu ako aj za finálny produkt. Robí rozbory a má na starosti tiež kontrolu hygieny prevádzok, ale aj zabezpečenie sterilizácie pomôcok,
  • Špecialista kvalitár - vykonáva rozbory na najrôznejších prístrojoch, aby sme zákazníkom zaručili najvyššiu kvalitu našich produktov.

Viac o odbore, škole ale aj to ako sa prihlásiť sa dozviete na stránke SOŠ GaS.